Namaszczenie chorych
Namaszczenie chorych
Namaszczenie chorych nie jest sakramentem przeznaczonym tylko dla tych, którzy znajdują się w ostatecznym niebezpieczeństwie utraty życia. Odpowiednia zatem pora na przyjęcie tego sakramentu jest już wówczas, gdy wiernym zaczyna grozić niebezpieczeństwo śmierci z powodu choroby lub starości (KKK 1514).
Jeżeli chory, który już otrzymał namaszczenie wyzdrowiał, jednak nabył nową ciężką chorobę, lub jego stał uległ poważnemu pogorszeniu, może on powtórnie przyjąć ten sakrament. Właściwą praktyką jest również poprosić kapłana o udzielenie tego sakramentu przed poważną operacją. Praktyka ta dotyczy również osób starszych, u których starość się pogłębiła (por. KKK 1515).
Przygotowanie
Osoby przyjmujące kapłana, który przybywa do domu chorego, by udzielić mu Komunii Świętej oraz innych sakramentów proszone są, aby przygotowały wedle możliwości stół nakryty białym obrusem, świece oraz wodę święconą wraz z kropidłem.
Informacje związane z odwiedzinami kapłanów u chorych można znaleźć tutaj: odwiedziny u chorych.
W sytuacjach nagłych, prosimy o kontakt telefoniczny lub osobisty z konkretnym księdzem. Numer dostępny jest tutaj: kontakt.